poniedziałek, 13 lipca 2009

Strefa Euroafrykańska

Białoruś pokonała Macedonię 4/1. Decydujący punkt zdobył Uladzimir Ignatik.

Wszystkie mecze grupy II już się zakończyły. Jeśli chodzi o te, które miały wyłaniać aspirantów do Grupy I, najszybciej swój mecz zakończyła Słowenia- triumfując 5-0 nad słabą Litwą. W meczu, który zdecyduje o awansie, Słoweńcy zmierzą się z Łotyszami, którzy nie mieli problemów (4-1) z Bułgarią bez Grigora Dimitrowa.

Finlandia- Monako 3-2, a zatem spora niespodzianka stała się faktem. Przed starciem wydawało się, że nieco „wybrakowany” skład Finlandii w połączeniu z nawierzchnią ziemną da łatwą wygraną Monakijczyków. Rzeczywiście, reprezentacja małego kraju nieopodal Francji prowadziła już 2-1 i wtedy fantastyczną robotę wykonał debiutujący w reprezentacji Skandynawów Henri Laaksonen . Gładko wygrał dwa pierwsze sety z Clementem Morelem, potem wytrzymał psychicznie stratę dwóch partii z rzędu i triumfował w całym meczu 6-3 w piątej odsłonie. Przy po dwa na kort wyszła pierwsza rakieta Monako, Benjamin Balleret i gracz serve&volley, Henri Kontinen (do niedawna jeszcze junior). Wychowany na mączce Ballerert niespodziewanie nie miał nic do powiedzenia z młodym Finem- 6-3, 6-4, 6-1 Kontinen! Generalnie należy pochwalić tego nastolatka, który zdobył jeszcze jeden punkt- w drugim rubberze przeciwko Guillame Couillardowi(choć przegrywał w nim 0-2 w setach!).

Finlandia w play-offie o awans do Grupy I spotka sięz Cypryjczykami, którzy bardzo namęczyli się z Irlandią. Marcos Baghdatis miał zmiażdżyć swoich rywali, tymczasem z Loukiem Sorensenem przegrywał 1-2 w setach , a Conorowi Nilandowi również pozwolił „urwać” seta. Koniec końców pokonał jednak obu rywali, bardzo pomagając generalnie słabej reprezentacji.

Jeśli chodzi o relegacyjne play-offy , fatalny występ zaliczyła Gruzja , która zdobyła seta tylko dlatego, że w piątym rubberze (zresztą już zupełnie o pietruszkę) po stronie Egipcjan (ich przeciwników) wystąpił bardzo kiepski Omar Hedayet.
Węgrzy pozbawili nadziei waleczną Mołdawię. Zadecydowała słaba postawa Andreia Gorbana,który nawet nie nawiązał walki z liderem Węgrów Atillą Balazsem w decydującym rubberze. Skończyło się 3-2.
Fatalna była sytuacja duńskich tenisistów, którzy byli o krok od kompromitacji z Czarnogórą , która prowadziła z nimi już 2-1! Na szczęście Frederik Nielsen otrząsnął sięz szoku po żenującej porażce z Goranem Tosicem i w czterech setach pokonał Daniela Danilovica. Formalności dokonał Martin Pedersen, który nie miał problemów ze wspominanym Tosicem.
Siedemnaście gemów w pięciu spotkaniach zdobyli tenisiści Algierii w meczu z Portugalią. Do historii przejdzie „trójkołowy rowerek”(6/0 6/0 6/0) Rui Machado w spotkaniu z Valentinem Rahmine .
Podsumujmy, do trzeciej grupy spada: Gruzja,Mołdawia,Czarnogóra oraz Algieria.

Od jutra na blogu cykl artykułów o futuresach i o tenisistach, którzy zmienili swoje obywatelstwo.